"גשר" – מפגש נוער אזורי בין מגזרי


"לפעמים, המפגש עם האחר הוא כמו צריבה חזקה בקצוות, ולפעמים הוא מים צוננים לנפש מעולפת, אך תמיד הוא טעון באפשרות לשנות ולהשתנות ובעוצמה שמי ישורנה. הכל קרוב כל כך, יוצר מגע ממש, ומתוך המפגש הזה נולדים הדברים המתוקים והיפים ביותר שאפשר למצוא באדם. בקרבה הזו ביקשנו להרחיב חריצים של טוב, לגלות ולהתגלות..        
הם רואים אותנו ואנו רואים אותם. לא במובן השטוח של עיניים המביטות בעיניים, אלא במובן העמוק ביותר שקשר אנושי מסוגל לייצר. אין דבר יפה יותר מהמקום שבו לב האדם משתקף בלב האדם שמולו".

-חילי טרופר-

                                                           

מטרת הפרויקט:

ליצור היכרות בלתי אמצעית בין בני נוער מהמגזר הבדואי ומהמגזר היהודי בנגב, אשר קרבתם האישית רחוקה עשרות מונים מקרבתם הגיאוגרפית.

הפרויקט הינו יוזמה של "במה לקהילה". בפרויקט בשנת 2014 משתתפים קיבוץ כרמים והיישוב הבדואי חורה, המקיימים שיתופי פעולה בתחומים שונים. הקבוצות שלוקחות חלק בפרויקט הן קבוצות נוער הקיימות כבר בתוך היישובים ומעוניינות להשתתף בו, כאשר קיימת תמיכה מלאה, הן ארגונית והן רעיונית, מצד רכזי הנוער והמדריכים בשני היישובים.

רכזת הפרויקט היא יעל רחימפור, סטודנטית לחינוך ולפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, אשר מתמחה בבמה לקהילה במסגרת תוכנית עמיתי אברט לצדק חברתי בדרום של ארגון שתיל. רכזת הפרויקט מקבלת ליווי צמוד מתמר מילשטיין- מנהלת ומייסדת "במה לקהילה".  

יעדי הפרויקט:
* יצירת חמישה מפגשים בין הקבוצות.
* יצירת מפגש חמישי משמעותי (כגון טיול).
*  מיתון, ואף שינוי, תפיסותיהם הסטריאוטיפיות של הנוער המשתתף בפרויקט לגבי הצד האחר.
* הגברת הרצון להמשכיותם של פרויקטים מסוג בקהילות בהן מתרחש המפגש.
* יצירת רצון ביישובים השונים במועצה לקחת חלק בפרויקטים מסוג זה בעתיד. 

איך זה עובד?

השנה מופקים חמישה מפגשים, בהם משתתפים בני נוער מקיבוץ כרמים וממועצה מקומית חורה. המפגשים מתקיימים לסירוגין ביישובים השותפים לפרויקט בהנחיית המדריכים של הקבוצות המשתתפות ורכזת הפרויקט. כל מפגש נמשך כשעה וחצי-שעתיים. הפרויקט יסתיים בקיץ 2014 במפגש אחרון משמעותי.

למה צריך את זה?         
מרכז הנגב הוא אזור בו חיות קהילות שונות ומגוונות, אשר הקשרים ביניהן רופפים. הקשר הקיים בין המגזר היהודי למגזר הבדואי, על אף הקרבה הגיאוגרפית, הוא כמעט אפסי. המפגשים יאפשרו היכרות בלתי אמצעית בין בני הנוער במטרה ליצור גשרים בין מגזריים בנגב ולקדם שכנות טובה ושיתופי פעולה לטובת כלל הציבור החי באזור. אנו מאמינים כי ככל שיהיו יותר מפגשים וחיבורים בין הקהילות, כך יתרחבו שיתופי פעולה ויצומצמו הסטיגמות ותחושות הריחוק בין הצדדים. היכרות עם השונה מאיתנו מרחיבה את אופקינו ומייצרת עבורנו הזדמנויות רבות להתקדם. מפגשים אזוריים בין בני נוער ישפיעו בצורה עקיפה על משפחות המשתתפים ועל הקהילות שמתוכן הם מגיעים. הצלחת הפרויקט תהדהד למרחב האזורי כולו ותעודד המשך יצירת שיתופי פעולה בין הקהילות.

 

Tags: דו קיום, עשייה חברתית

לפרטים ויצירת קשר : יונתן 050-6707660 |bamakramim@gmail.com | קיבוץ כרמים, ד.נ. הנגב 89463